Są różne rodzaje masażu: masaż klasyczny, masaż relaksacyjny, masaż sportowy, masaż kosmetyczny, masaż stawowy centryfugalny, masaż tensegracyjny, masaż izometryczny, itd.
Masaż klasyczny jest to najpopularniejsza forma masażu, a techniki masażu klasycznego też są najpopularniejsze, ponieważ te techniki masażu klasyczne też są zastosowane w innych rodzajach masażu. W innych rodzajach masażu oprócz swoich specyficznych technik też są zastosowane techniki masażu klasycznego (głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, wibracje, roztrząsanie). Różnica jest w sposób wykonania tych technik: siła nacisku, szybkość, intensywność, itd. Jako pacjent nie musisz znać rodzajów masażu, wystarczy znasz swój cel, np. leczenie choroby, relaks czy zapobiegasz choroby, itd. a masażysta dobiera właściwy rodzaj masażu, właściwe techniki i sposób wykonania tych technik, aby osiągnąć twój cel.
Korzyści z masażu
- Relaksuje i wycisza: Masaż pomaga w walce ze stresem. W trakcie masażu obniża się poziom hormonu odpowiedzialnego za stres, a podnosi tych, które odpowiadają za dobry nastrój.
- Utrzymanie sprawności narządu ruchu: Masaż profilaktyczny może poprawić elastyczności mięśni i poprawia ruchomość stawów oraz uelastycznić tkanki miękkie wokół stawów, co pozytywnie wpłynie na ich funkcjonowanie.
- Utrzymanie sprawności układu krążenia: masaż pobudza układy krwionośny i limfatyczny do pracy, co powoduje likwidację objawów zastojowych, a także wchłanianie obrzęków. Masaż ułatwia odpływ krwi żylnej , zmniejsza opór krwi w tętnicach, przez co ułatwia pracę serca. Pod wpływem masażu naczynia krwionośne rozszerzają się i wzrastaj szybkość obiegu krwi.
- Szybko regeneruje się po wysiłku: za pomocą masażu poprawia się wydolność mięśni, usuwa stan zmęczenia po dużych wysiłkach, likwiduje substancji szkodliwe z organizmu (kwas mlekowy i inne toksyny), stymuluje wydzielanie substancji mających duży wpływ na funkcjonowanie organizmu.
- Utrzymanie sprawności układu oddechowego: pod wpływem masażu zostaje zwiększony powrót krwi żylnej, a to spowoduje zwiększenia się przepływ krwi przez serce i płuca. Lepsze ukrwienie narządów klatki piersiowej usprawnia ich działanie.
- Łagodzi ból: przeciwdziałanie dolegliwościom bólowym, wynikającym z podwyższonego napięcia mięśniowego i punktów spustowych, redukowanie bolesność mięśni i stawów. Masaże są skuteczne zarówno w walce z bólem tymczasowym (np., po kontuzji), jak i z bólem przewlekłym
- Utrzymanie w równowadze stanu autonomicznego układu nerwowego: masaż działa na obwodowy układ nerwowy, a także na centralny układ nerwowy za pośrednictwem włókien czuciowych obwodowych. Oddziałując na centralny układ nerwowy powoduje wysyłanie bodźców do mięśni, gruczołów wydzielania wewnętrznego oraz do poszczególnych narządów ustroju. Zależnie od technik wykonania masaż wpływa na układ nerwowy uspokajająco lub pobudzająco.
- Przeciwdziałanie zaburzeniom depresyjnym oraz chorobom odstresowym
- Zmniejsza napięcia mięśniowe: Masaż pozwala zniwelować napięcia mięśniowe, które często powodują ból. W trakcie masażu mięśnie rozluźniają się i znikają dolegliwości skurczowe. (UWAGA: Ważne jest, aby siła masażu jest dostosowana indywidualnie do pacjenta. Jeśli masaż jest zbyt mocny i powoduje ból, a pacjent musi zaciskać zębami, aby wytrzymać ból, wtedy automatycznie mięśnie są napięte, a to jest niezamierzony efekt masażu. Koniecznie poinformuj masażyście od razu, jeśli uważasz, że siła masażu jest zbyt mocna).
- Masaż Pomaga zachować młody wygląd: Masaż sprawia, że skóra zyskuje lepsze mikrokrążenie, jest lepiej dotleniona i elastyczna. Podczas masażu dochodzi do usunięcia naskórka oraz wyciśnięcia zawartości gruczołów łojowych, dzięki czemu poprawia się oddychanie skórne. Dlatego częste korzystanie z masażu pomaga zachować młodszy wygląd.
- Wspomaga walkę z migrenami: Masaż powoduje rozluźnienie mięśni i redukuje poziomu stresu. Często okazuję się, że masaż jest bardziej skuteczna, niż krótko działające leki przeciwbólowe.
- Masaż pomaga na dolegliwości trawienne: Masaż pozwala na rozluźnienie napięć, normalizację pracy jelita cienkiego oraz rozprowadzenie powietrza i gazów w jelicie grubym. Masaż narządów jamy brzusznej powoduje drażnienie i rozciąganie ścian przewodu pokarmowego co na drodze odruchowej zwiększa jego ruchy perystaltyczne.
- Masaż wzmacnia odporność organizmu: Masaż poprawia krążenie krwi i pracę całego układu krążenia, dzięki temu białe krwinki aktywniej zwalczają drobnoustroje, a organizm staje się coraz odporniejszy.
- Poprawia pracę nerek: Pod wpływem masażu zwiększa się ilość krwi przepływającej przez nerki, przez co poprawia się czynność filtracyjna nerek i wydala są substancje przemiany materii w postaci moczu.
- Masaż poprawia jakość snu: Masaż łagodzi bezsenność i poprawia jakość snu, pomaga zrelaksować się i stymuluje hormony snu. masaż zmniejsza zmęczenie i zwiększa poziom energii.
- Masaż łagodzi bóle pleców: masaż może przynieść ulgę w tymczasowym, sporadycznym lub przewlekłym bólu pleców.
Wskazania i przeciwwskazania do masażu
Wskazania do masażu profilaktycznego
Profilaktyka chorób:
- narządu ruchu,
- układu pokarmowego,
- układu oddechowego,
- układu krążenia,
- układu nerwoweg
- chorób cywilizacyjnych.