- W dniu, w którym ma się odbywać masaż nie zaleca się picia alkoholu. Alkohol ma duży wpływ na układ nerwowy i masaż też ma wpływ na układ nerwowy . jedno z drugim się kłuci.
- W dniu masażu zaleca się ograniczyć picie kawy czy innych napojów zawierających kofeinę. Kofeina również ma wpływ na układ nerwowy.
- Przed masażem przydatna będzie kąpiel lub prysznic. Kąpiel oczyszcza Twoją skórę od kurzu i kosmetyków oraz toksyn i jednocześnie pozwoli ci uzyskać uczucie świeżości.
- Jeśli na obszarze masowanym masz duże owłosienie (np. na podudzie czy udzie u niektórych mężczyzn), należy ogolić na 1-2 dni przed masażem.
- Przed masażem nie należy jeść ciężkich posiłków, jednak pusty żołądek też cię dokucza i przeszkadza ci się zrelaksować. Jeśli jesteś głodny lepiej zjeść lekki posiłek na około godzinę przed masażem.
- Na czas masażu należy zadbać się o związaniu włosy oraz zdjąć wszelkich biżuterii (np. pierścionki, łańcuszki, zegarki itd.). Ułatwi to pracę masażyście.
- Jeśli masz na ciele bolące miejsce czy napięte mięśnie, na których trzeba szczególnie się skupić, poinformuj masażystę o tym przed zabiegiem.
- W przypadku masażu relaksacyjnego łagodna muzyka relaksacyjna podnosi efekt masażu. Masażysta ma przygotowane utwory muzyczne, jeśli chcesz słuchać swoją ulubioną muzykę, przygotuj na czas zabiegu.
- Możesz rozbierać się całkowicie lub zostać w bieliźnie. Ty masz się czuć komfortowo i nie krępująco.
- Przygotuj 1-2 ręczniki. Jeden duży do zakrywania stołu do masażu, jak prześcieradło, drugi może być mniejszy służy do zakrywania niemasowaną część ciała.
- Mobilny masażysta przyjeżdża z stołem do masażu, z akcesoriami, z oliwką do masażu, z płynem do dezynfekcji rąk (masażysta umyje i dezynfekuje ręce przed i po masażu).
- Masażysta ma oliwkę do masażu, jeśli jesteś uczulony(a) na kosmetyki i chcesz użyć swoją oliwkę, poinformuj o tym masażystę.
- Należy przygotować miejsce, w którym będzie można zostawić stół do masażu. Stół ma rozmiar ok. 2.30 m x 1,00 m. Masażysta musi mieć przestrzeń aby poruszać się wokół stołu.
- Należy zadbać się o temperaturę pomieszczenia na ok. 22 stopnie Celsjusza. To jest najodpowiedniejsza temperatura, aby osoba masowana nie przeziębi się a masażysta się nie poci pracują.
- Przed pierwszym zabiegiem przeprowadzimy wywiad i zakładamy kartę pacjenta/kartę zabiegu masażu. Jeśli z wywiadu wynika, że istnieje u pacjenta/osoby masowanej przeciwwskazanie do masażu, nie wykonujemy masażu. Zdrowie pacjenta jest najważniejsze. Jeśli masażysta o coś nie zapyta, a Ty uznasz to za ważna informacja, po prostu powiedz o tym masażyście, przecież tu chodzi o twoje zdrowie.
W trakcie i po masażu
- Konieczność od razu zgłaszanie wszelki dyskomfortu lub niepokojących odczuć pojawiających się podczas zabiegu.
- Jeśli technika lub styl masażu ci nie odpowiada, poinformuj o tym masażystę. Pozwoli to na wprowadzenie korekty do masażu.
- Zgłoś masażyście na czym Ci najbardziej zależy, przekaz mu swoje własne odczucie i sugestie. Wolisz delikatny czy mocny masaż? Czy masażysta ma się skupić szczególnie na jaki obszar ciała? (np. okolicy barków, kark czy lędźwi?)
- Warto jest także zgłaszanie tego, co Ci się podoba. To ważna informacja dla masażysty, któremu zależy na tym, żebyś czuł się jak najlepiej. Powiedz, że siła jest odpowiednia, że ta technika, czy chwyt ci się podoba. Takie informacje pomogą masażyście uczynić zabieg jeszcze lepiej dobranym do Twoich potrzeb i preferencji.
- Po masażu należy jeszcze poleżeć przez kilka minut i dopiero powoli obrócić się na bok, odepchnij rękami od łóżka, unoś się do pozycji siedzącej i jednocześnie opuszczać podudzia poza krawędź stołu. W tej pozycji siedzącej odczekaj jeszcze chwilę i sprawdź, czy nie kręci Ci się w głowie, albo czy nie masz mroczków przed oczami. Takie objawy to jest normalna reakcja organizmu po dłuższym czasie leżenia. Gdy uznasz, że wszystko jest w porządku, powoli zejdź ze stołu. Możesz także poprosić masażystę o pomoc z wstaniem. Pamiętaj, że zbyt gwałtownie wstanie może powodować zawroty głowy.
- Po masażu ciało jest nagrzane, nie należy od razu wychodzić na zewnątrz, unikać gwałtownego oziębiania organizmu.
- Po masażu zaleca się pić dużo wody. Woda pomaga również oczyścić organizm z toksyn.
- Po masażu czy chcesz się kąpać lub brać prysznic, to zależy od Ciebie, ponieważ oliwkę, którą masażysta korzystał do masażu też może być środkiem nawilżającym, który ochrania twoją skórę przed wysuszeniem i pielęgnuje twoją skórę!