Metodyka masażu

Metodyka masażu klasycznego, segmentarnego, sportowego, metodyka drenażu limfatycznego

Metodyka klasycznego masażu sportowego - kark i obręcz barkowa

Masaż karku i obręczy barkowej można wykonać zarówno w pozycji leżącej przodem i w pozycji siedzącej. W pozycji leżenia przodem zawodnik podkłada ręce pod czoło albo kładzie czoło na wałku lub umieszcza twarz w otworze. W pozycji siedzącej zawodnik układa kończyny górne na leżance a czoło opiera się na swoich rękach albo może opierać czoło na wałku, a kończyny górne na udach.

Głaskanie kresy karkowej dolnej

Wykonuje się stronami dłoniowymi palców 2-4 obu rąk od wyrostka sutkowego kości skroniowej do otworu potylicznego. Głaskanie wykonujemy naprzemiennie albo równocześnie po obu stronach.

Głaskanie karku i barków

Wykonuje się stronami dłoniowymi obu rąk od potylicy przez kark, barki, do mięśni naramiennych, równocześnie lub na przemiennie po obu stronach.

Głaskanie barków wahadłowe

Wykonuje się stronami dłoniowymi obu rąk od jednego stawu barkowego do drugiego, naprzemiennie.

Głaskanie okolicy międzyłopatkowej

Wykonuje się stronami dłoniowymi lub pięściami, między kręgosłupem a łopatkami, od wysokości dolnego kąta łopatki do barku, równocześnie po obu stronach.

Głaskanie okolicy łopatkowej

Wykonuje się stronami dłoniowymi obu rąk od dolnego kąta łopatki skośnie w kierunku dołu pachowego, stawu barkowego i barku, najpierw po jednej stronie, a potem po drugiej.

Głaskanie wokół łopatek

Wykonuje się stronami dłoniowymi obu rąk wzdłuż przyśrodkowego brzegu łopatki w górę, następnie wzdłuż barku do stawu barkowego, kolejno wzdłuż bocznego brzegu łopatki do kąta dolnego łopatki, równocześnie po obu stronach.

Rozcieranie kresy karkowej dolnej

Masujemy opuszkami palców 2-4 obu rąk ruchami okrężnymi od wyrostka sutkowego kości skroniowej do otworu potylicznego, równocześnie po obu stronach.

Rozcieranie łuski potylicznej

Masuje się opuszkami palców obu rąk ruchami okrężnymi całą kość potyliczną.

Rozcieranie karku

Wykonuje się chwytem kleszczowym ruchami okrężnymi od dolnej części karku do potylicy.

Rozcieranie barków

Chwytem kleszczowym masuje się ruchami okrężnymi od mięśni naramiennych do karku, równocześnie po obu stronach.

Rozcieranie punktowe

Masuje się kciukami ruchami okrężnymi na odcinku szyjno-piersiowego kręgosłupa od potylicy do wysokości dolnych kątów łopatek.

Rozcieranie wokół wyrostka kolczystego C7

Masuje się opuszkami kciuków ruchami okrężnymi wokół wyrostka kolczystego C7.

Rozcieranie okolicy między łopatkowej

Masuje się opuszkami palców 2-5 albo pięściami ruchami okrężnymi od dolnego kąta łopatki do barku, równocześnie po obu stronach.

Rozcieranie okolicy łopatkowej

Masuje się opuszkami palców 2-5 obu rąk albo pięściami ruchami okrężnymi od dolnego kąta łopatki skośnie w kierunku dołu pachowego, stawu barkowego i barku, najpierw po jednej stronie, a potem po drugiej.

Rozcieranie wokół łopatek

Masuje się opuszkami palców 2-5 albo pięściami obu rąk ruchami okrężnymi wzdłuż przyśrodkowego brzegu łopatki w górę, następnie wzdłuż barku do stawu barkowego, kolejno wzdłuż bocznego brzegu łopatki do kąta dolnego, równocześnie po obu stronach.

Uciski kresy karkowej dolnej

Wykonuje się opuszkami palców 2 i 3 obu rąk od wyrostka sutkowego kości skroniowej do otworu potylicznego, równocześnie po obu stronach.

Uciski łuski potylicznej

Wykonuje się uciski opuszkami palców obu rąk, miejsce obok miejsca, na całej powierzchni kości potylicznej

Ugniatanie karku

Wykonuje się chwytem kleszczowym oburącz naprzemiennie z dołu do góry i z powrotem.

Ugniatanie barków

Wykonuje się chwytem kleszczowym oburącz naprzemiennie od karku do mięśnia naramiennego włącznie albo od mięśnia naramiennego do karku, najpierw po jednej stronie, a potem po drugiej.

Ugniatanie barków i karku

Wykonuje się chwytem szczypcowym oburącz równocześnie po obu stronach, od mięśnia naramiennego przez bark, kark do potylicy albo najpierw po jednej stronie, a potem po drugiej.

Ugniatanie mięśni naramiennych

Wykonuje się chwytem kleszczowym oburącz naprzemiennie z przełamywaniem, obejmując całą powierzchnię mięśnia. Masuje się najpierw po jednej stronie, a potem po drugiej.

Ugniatanie punktowe

Wykonuje się kciukami albo opuszkami palców 2 i 3 w formie kroczących palców, od potylicy do wysokości dolnych kątów łopatek odcinka szyjno-piersiowego kręgosłupa.

Ugniatanie okolicy międzyłopatkowej

Wykonuje się chwytem szczypcowym oburącz naprzemiennie między łopatką a kręgosłupem, z dołu do góry, najpierw po jednej stronie, potem po drugiej.

Ugniatanie okolicy łopatkowej

Wykonuje się chwytem szczypcowym oburącz naprzemiennie od dolnego kąta łopatki skośnie w kierunku pachowego, stawu barkowego i barku, najpierw po jednej stronie, a potem po drugiej.

Chwyt podłopatkowy

Masażysta jedną ręką lekko unosi obręcz barkową a drugą rękę wsuwa pod łopatkę od strony jej przyśrodkowej brzegu. Pod łopatką wykonuje się rozcieranie ruchami okrężnymi oraz wibrację, najpierw po jednej stronie, a potem po drugiej.

Mieszanie karku

Wykonuje się chwytem kleszczowym oburącz równocześnie od dolnej części karku do potylicy.

Mieszanie barków

Wykonuje się chwytem kleszczowym oburącz równocześnie od stawu barkowego do barku, najpierw po jednej stronie, a potem po drugiej.

Mieszanie mięśni naramiennych

Wykonuje się chwytem kleszczowym oburącz równocześnie od przyczepu mięśnia naramiennego do stawu ramiennego, najpierw po jednej stronie, potem po drugiej.

Oklepywanie

Wykonuje się oklepywanie barków i okolicy łopatkowej, uderzając „miotełkami”, „miseczkami”, „półpiąstkami” lub „piąstkami”.

Wibracja labilna

Opuszkami palców 2 i 3 obu rąk wykonuje się wibrację kresy karkowej dolnej od wyrostków sutkowych do otworu potylicznego, równocześnie po obu stronach, oraz wibrację barków i kark od stawu barkowego do potylicy, a także wibrację okolicy łopatkowej całą stronią dłoniową jednej ręki, najpierw po jednej stronie, a potem po drugiej.

Roztrząsanie okolicy łopatkowej

Przeprowadza się całą stroną dłoniową jednej ręki, najpierw po jednej stronie, a potem po drugiej.

Technika funkcjonalna barków

Zawodnik w pozycji siedzącej, masażysta stoi za nim i chwytem kleszczowym oburącz ujmuje wał mięśnia kapturowego po prawej stronie, po czym zawodnik wykonuje ruchy boczne głową w lewą stronę i odwrotnie.

Technika funkcjonalna barków i karku

Stosuje się w pozycji siedzącej - masażysta stoi za zawodnikiem, ręce układ się na jego kościach ciemieniowych, kciuki pod kresą karkową dolną, a małe palce na skroniach. Masażysta bardzo ostrożnie rozciąga odcinek szyjny kręgosłupa, ciągnąc głowę do góry.

Stosuje się w pozycji leżenia tyłem – masażysta stoi z tyłu za głową zawodnika, ręce wsuwa pod jego głowę, palec wskazujący kładzie wzdłuż kresy karkowej dolnej, a kciuki wzdłuż dolnych krawędzi żuchwy. Masażysta bardzo ostrożnie rozciąga odcinek szyjny kręgosłupa, ciągnąc głowę zawodnika do siebie.

Technika funkcjonalna stawu ramiennego

Zawodnik w pozycji leżenia tyłem. Masażysta jedną rękę układa na mięśniu naramiennym, drugą trzyma za ramię zawodnika przy stawie łokciowym wykonując odwodzenie i przywodzenie w stawie ramienno-barkowym, jednocześnie pierwszą ręką ugniata mięsień naramienny.

Technika funkcjonalna mięśnia piersiowego większego i stawu ramiennego

Stosuje się w pozycji leżenia tyłem. Masażysta jedną ręką obejmuje chwytem kleszczowym mięsień piersiowy większy od góry i od strony dołu pachowego. Drugą ręką trzyma w okolicy stawu nadgarstkowego uniesioną kończynę górną zawodnika i wykonuje odwodzenie i przywodzenie horyzontalne, jednocześnie pierwszą ręką ugniata mięsień piersiowy większy.

Głaskanie

Jak na wstępie

Źródło: Leszek Magiera, Robert Walaszek – Masaż sportowy z elementami odnowy biologicznej

Co należy wiedzieć o masażu

Wskazanie miejscowe do wykonania masażu

Dolegliwości bólowe w obrębie miejsca masowanego, wzmożone napięcia spoczynkowe mięśni, przeciążone tkanek miękkich/mięśni w obrębie miejsca masowanego, nieprawidłowe napięcia mięśni w obrębie miejsca masowanego, osłabienie mięśni.

Przeciwwskazanie miejscowe do wykonywania masażu

Przerywanie ciągłości skóry/tkanek, zmiany skórne, zmiany skórne o charakterze zapalnym/troficznym, gorączka/podwyższona temperatura ciała powyżej 38oC, wychłodzenie ciała, nadwrażliwość/przeczulica na dotyk w obszarze masowanym, niedoczulica/osłabiona zdolność odczuwania na dotyku, obrzęk, silny/ostry ból, ostry/podostry stan zapalny, świeże/niewygojone blizny, niepełny zrost kostny, brak zrostu kostnego, świeże oparzenia, krwiak, wzrost temperatury okolicy objętej masażem, duża bolesność, znaczna bolesność palpacyjna, zmiany ropne, żylaki, zaostrzenie dolegliwości, ostre zapalenie naczyń.

Reakcje miejscowe organizmu, które mogą wystąpić w trakcie lub po zakończeniu masażu

Zwiększona ciepłota/rozgrzanie, przekrwienie/zaczerwienie, uczucia rozluźnienia, zmiana napięcia mięśni, nasilenie dolegliwości bólowych, zmniejszenie dolegliwości bólowych.

Niepożądane reakcje, które mogą wystąpić u pacjenta po wykonanym zabiegu masażu klasycznego

Zwiększenie dolegliwości bólowych, senność, uczucie zawroty głowy, uczucie zimna, uczucie osłabienia, uczucie rozdrażnienia, uczucie pobudzenia, zmęczenie, podwyższenie ciśnienia.

Przeciwwskazanie ogólne do masażu

Gorączka/podwyższona temperatura ciała powyżej 38oC, nieuregulowane/nieleczone nadciśnienie tętnicze, nowotwory/choroby nowotworowe, hemofilia, ostre stany zapalne, choroby zakaźne, złe samopoczucie pacjenta, tętniaki, epilepsja, stany zagrażająca krwotokami/krwawieniami, krwotoki, infekcje wirusowe, ciąża, menstruacja, złe samopoczucie w dniu zabiegu, wczesne stany po zawale serca, zaburzenia krzepliwości krwi.

Mobilny gabinet masażu

Mobilny masażysta wykonuje masaż relaksacyjny, masaż leczniczy, masaż dla kobiet, masaż kosmetyczny, masaż yoni, masaż limfatyczny (Manualny Drenaż Limfatyczny - MDL), masaż profilaktyczny, masaż zdrowotny, masaż punktowy (MultiRefleksologia Dien Chan, Akupresura), masaż klasyczny, masaż odchudzający (wyszczuplający, antycellulitowy), masaż bańką chińską, z dojazdem do domu pacjenta w obrębie miasta Tarnów i okolicy, np. Koszyce Wielkie, Koszyce Małe, Zgłobice, Tarnowiec, Nowodworze, Kępa Bogumiłowicka, Bogumiłowice, Zbylitowska, Mikołajowice, Zakrzów, Wierzchosławice, Błonie, Szczepanowice, Wojnicz, Łętowice, Rzuchowa, Świebodzin, itd.

Ta strona używa plików Cookies
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.