Masaż klatki piersiowej możemy wykonać w pozycji leżenia tyłem lub w pozycji siedzącej na taborecie. W pozycji leżenia tyłem kończyny górne są ułożone wzdłuż tułowia, a pod stawami kolanowymi umieszcza się wałek. W pozycji siedzącej na taborecie kończyny górne kładzie się na udach. U mężczyzn masuje się poprzecznie w trzech pasmach (górny, środkowym z pominięciem sutków i dolnym), u kobiet w dwóch pasmach (górnym i dolnym z pominięciem gruczołów piersiowych).
Masaż klatki piersiowej w pozycji leżenia tyłem
Głaskanie podłużne
Masuje stronami dłoniowymi obu rąk z dołu do góry, równocześnie po obu stronach albo po jednej stronie, a potem po drugiej. Masuje się w pasmach od mostka do linii pachowej środkowej ze szczególnym uwzględnieniem połączeń mostkowo-żebrowych.
Głaskanie poprzeczne
Wykonuje się stronami dłoniowymi obu rąk, od mostka do linii pachowej środkowej, rozpoczyna od łuku żebrowego, przesuwając ręce pasmo obok pasma w kierunku obojczyka. Masuje się najpierw po jednej stronie, a potem po drugiej.
Głaskanie podłużne pięściami
Masuje się stronami grzbietowymi paliczków środkowych i dalszych palców 2-5, w kierunkach jak przy głaskaniu stronami dłoniowymi.
Głaskanie poprzeczne pięściami
Masuje się stronami grzbietowymi paliczków środkowych i dalszych palców 2-5, w kierunkach jak przy głaskaniu stronami dłoniowymi.
Głaskanie mięśni międzyżebrowych
Wykonuje się opuszkami palców 2, 3 i 4 jednej ręki, druga stanowi obciążenie ręki masującej. Masuje się w przestrzeniach między żebrowych od linii mostkowej do linii pachowej środkowej, w pasmach od łuku żebrowego do obojczyka, najpierw po jednej stronie, a potem po drugiej.
Rozcieranie podłużne
Masuje się ruchy okrężne puszkami palców 2-5 obu rąk, w kierunkach jak przy głaskaniu.
Rozcieranie poprzeczne
Masuje się opuszkami palców 2-5 obu rąk ruchami okrężnymi w kierunkach jak przy głaskaniu.
Rozcieranie podłużne pięściami
Wykonuje się ruchy okrężne stawami międzypaliczkowymi bliższymi, równocześnie po obu stronach, w kierunkach jak przy głaskaniu.
Rozcieranie poprzeczne pięściami
Wykonuje się ruchy okrężne stawami międzypaliczkowymi bliższymi, najpierw po jednej stronie, a potem po drugiej, w kierunkach jak przy głaskaniu.
Rozcieranie punktowe
Wykonuje się miejscowe ruchy okrężne opuszką jednego palca, wzdłuż połączeń mostkowo-żebrowych, najpierw po jednej stronie, a potem po drugiej.
Rozcieranie mięśni między żebrowych
Wykonuje się opuszkami palców 2, 3 i 4 jednej ręki, druga stanowi obciążenie ręki masującej ruchami okrężnymi masuje się w kierunkach jak przy głaskaniu.
Ugniatanie podłużne
Masuje się chwytem szczypcowym oburącz naprzemiennie, z dołu do góry, w pasmach od mostka do linii pachowej środkowej, najpierw po jednej stronie, a potem po drugiej.
Ugniatanie poprzeczne
Wykonuje się chwytem szczypcowym oburącz naprzemiennie od mostka do linii pachowej środkowej, ze szczególnym uwzględnieniem łuków żebrowych i górnej części mięśni piersiowych większych.
Ugniatanie mięśni piersiowych większych
Wykonuje się chwytem kleszczowym oburącz naprzemiennie na zewnętrznej brzegu mięśnia piersiowego większego. Masuje się z dołu do góry, najpierw po jednej stronie, a potem po drugiej.
Ugniatanie punktowe
Wykonuje się miejscowe uciski opuszką jednego palca, wzdłuż połączeń mostkowo-żebrowych, najpierw po jednej stronie, potem po drugiej stronie.
Oklepywanie
Wykonuje się „miotełkami” albo „miseczkami” albo „półpiąstkami” albo „piąstkami” tylko na górnej części mięśni piersiowych.
Wibracja labilna
Wykonuje się wibrację w pasmach podłużnych i poprzecznych oraz mięśni międzyżebrowych.
Rozciąganie mięśni piersiowych większych
Dłonie przykłada się do przedniej stron stawów ramiennych i dociska się stawy równocześnie po obu stronach do podłoża.
Technika funkcjonalna mięśnia piersiowego większego
Stosuje się w pozycji leżenia tyłem. Masażysta jedną ręką obejmuje chwytem kleszczowym mięsień piersiowy większy od góry i od strony dołu pachowego. Drugą ręką trzyma w okolicy stawu nadgarstkowego uniesioną kończynę górną zawodnika i wykonuje odwodzenie i przywodzenie horyzontalne, jednocześnie pierwszą ręką ugniata mięsień piersiowy większy.
Głaskanie
Jak na wstępie
Masaż klatki piersiowej w pozycji siedzącej
Przy masażu klatki piersiowej w pozycji siedzącej zawodnik siedzi na taborecie a masażysta stoi lub siedzi za zawodnikiem i poszczególne techniki stosuje najpierw po jednej stronie, a potem po drugiej lub równocześnie po obu stronach.
Głaskanie poprzeczne
Wykonuje się stroną dłoniową jednej ręki albo stronami dłoniowymi obu rąk od linii mostkowej do kręgosłupa, w pasmach od łuku żebrowego do obojczyka.
Głaskanie mięśni międzyżebrowych
Wykonuje się opuszkami palców 2, 3 i 4 jednej ręki, albo obu rąk w przestrzeniach międzyżebrowych od linii mostkowej do kręgosłupa, w pasmach od dolnych żeber do wysokości dołu pachowego.
Rozcieranie poprzeczne
Wykonuje się opuszkami palców 2-5 jednej ręki, albo obu rąk od linii mostkowej do kręgosłupa, ruchami okrężnymi w pasmach od łuku żebrowego do obojczyka.
Rozcieranie punktowe
Wykonujemy miejscowe ruchy okrężne opuszkami palców 2-5 obu rąk, równocześnie po obu stronach mostka, wzdłuż połączeń mostkowo-żebrowych.
Rozcieranie mięśni międzyżebrowych
Wykonuje się opuszkami palców 2, 3 i 4 jednej ręki, albo obu rąk w przestrzeniach międzyżebrowych od linii mostkowej do kręgosłupa, ruchami okrężnymi w pasmach od dolnych żeber do wysokości dołu pachowego.
Ugniatanie punktowe
Wykonuje się miejscowe uciski opuszkami palców 2-5 obu rąk, równocześnie po obu stronach wzdłuż połączeń mostkowo-żebrowych.
Ugniatanie mięśni piersiowych większych
Wykonuje się chwytem kleszczowym obu rąk, wsuwają kciuki pod mięśnie od strony dołu pachowego, a palce 2-5 układa się na mięśniach.
Wibracja labilna
Stroną dłoniową jednej ręki wykonuje się wibrację w pasmach poprzecznych.
Sprężynowanie klatki piersiowej
Dłonie przykłada się do stron przednio-bocznych klatki piersiowej, poleca się zawodnikowi, aby głęboko i głośno oddychał ustami. Na szczycie wydechu uciska się rękami klatkę piersiową, a w momencie wdechu zwalnia się ucisk. Powtarza się ok. 5 razy.
Głaskanie
Jak na wstępie
Źródło: Leszek Magiera, Robert Walaszek – Masaż sportowy z elementami odnowy biologicznej